Úleva od bolestí bederní oblasti zad - aplikace Dornovy metody v praxi

03.03.2018

Poměrně značná část mých klientů přichází s potřebou vyřešit chronické nebo akutní bolesti bederní oblasti zad. Pokud se nejedná o akutní poúrazový stav nebo akutní výhřez ploténky, úspěšnost aplikace Dornovy metody je velmi vysoká.

Bolesti v bederní oblasti zad jsou často způsobovány narušenou statikou těla, zaviněnou buďto nestejnou délkou nohou nebo nepřirozeným postavením pánve, případně i hypertonem něktré porce paraspinálního svalstva. Všechny uvedené symptomy lze v praxi úspěšně korigovat správnou aplikací Dornovy metody. 

Z praktického hlediska je zajímavý fakt,  že úleva od bolesti je v naprosté většině případů okamžitá, a při dodržování cvičení fixačních cviků klientem, i trvalá. Popisované zkušenosti si ostatně sami můžete ověřit například v referencích mých klientů.

Bolesti jako takové mají v našem životě důležitou roli. Jsou to "varovné kontrolky" našeho těla. Pokud je nějaká bolest přítomna, jasně nás upozorňuje na skutečnost, že něco není v pořádku a že je potřeba začít příčinu bolesti řešit. Druhou důležitou stránkou bolesti je její schopnost nás zastavit v konání něčeho, co by nám ublížilo ještě více. V tomto směru vnímám bolest jako přítele, který nás naprosto bez okolků a bez obalu postaví rovnýma nohama na zem a donutí nás čelit realitě.

Bolesti tedy smysl mají. Ale rozhodně nemá smysl je zažívat tehdy, kdy to není nezbytné. Chronické bolesti bederní části zad za nesmyslné považuji. Pokud k jejich odstranění stačí recentrace velkých kloubů dolních končetin, recentrace postavení pánve a následné provádění fixačních cviků, pak není důvod chronické bolesti prožívat. Ale tohle rozhodnutí nechám na každém z vás :-).

Petr Blatný