Švihadlo - cesta zpátky na vrchol

10.04.2018

Je jaro, sluníčko láká ven a teploty už umožňují vytáhnout ze skříně krátké kalhoty. Tak toho pojďme využít a udělejme něco pro svoje zdraví.

Vždycky hledám způsob, jak si v co nejkratším možném čase co nejlépe zasportovat, aby mi zbylo více času na ostatní outdoorové aktivity. Z tohoto důvodu jsem si oblíbil švihadlo :-) Za závratnou investici 38,- Kč jsem si asi před 2 roky v Decathlonu pořídil to nejobyčejnější plastové švihadlo co obchod nabízel. A dodnes nelituji. Používám ho téměř denně.

Proč vlastně píši o švihadlu? Skákání přes švihadlo je totiž opravdu intenzivní cardio cvičení, které zaměstnává téměř celé svalstvo těla. Navíc, použítí švihadla je opravdu jednoduché a univerzální. Nevěřte nikomu kdo tvrdí, že k využití potenciálu švihadla musíte natrénovat krkolomné speciální figury. Ne. Stačí základní přeskok snožmo.

A zbytek je pouze na vaší představivosti, chuti hrát si a touze objevovat svoje limity. Osobně švihadlo používám se svými klienty na dva účely. Prvním je zahřátí svalů před lekcí kalanetiky. Tady popužívám systém Tabata 20/10 (20 vteřin cvičení / 10 vteřin odpočinek) v celkovém souhrném čase 5 - 10 minut. Svaly se prohřejí, zvýšená tepová frekvence rozproudí krev a navíc je to docela legrace :-). 

Druhým účelem, pro který přeskok přes švihadlo využívám, je cílené využití tohoto cvičebního nářadí na posílení lýtkového svalstva, zvýšení fyzické kondice / výdrže v zátěži a odbourávání přebytečných tukových zásob. Při tomto způsobu využití švihladla používám časování 50/10 (50 vteřin cvičení / 10 vteřin odpočinek) v celkovém souhrném čase 10 minut. Tyto desetiminutovky pak kombinuji s dalšími desetiminutovkami (dřepy, angličáky/burpees, atd.) až dosáhnu intenzivního a někdy až extrémně náročného cardio tréningu - např. 10 min švihadlo, 10 min burpees, 10 min švihadlo, 20 min břicho, 10 min švihadlo.

Myslím si, že švihadlo je super pomocník, který nezabere téměř žádné místo, je s ním legrace a pokud se skamarádíte, dokáže vás odměnit bezvadnou kondicí a jistotou, že se do loňských plavek letos opět dostanete :-)

Petr Blatný