Dej si pozor co si přeješ...

15.11.2017

Vítám Vás u pokračování tématu, které jsme otevřeli v předchozím článku - Síla myšlenek. Dnes se zaměříme na tu část myšlení, která provází každého z nás. Zaměříme se na negativní myšlenky.

Minule jsem člověka přirovnával k počítači a myšlenky k softwaru, kterým lze člověka programovat. Určitě každý z Vás už slyšel, že ve světě počítačů existují tak zvané "škodlivé" programy. Patří mezi ně viry, trojské koně, zkrátka všechny ty programy, které mají jen jediný cíl. Poškodit buďto samotný počítač nebo jeho uživatele.

Slyšeli jste někdy přísloví "Dávej si pozor co si přeješ, mohlo by se Ti to splnit"? Myslím, že určitě slyšeli. Ale i kdyby ne, vzkaz tohoto rčení je přímočarý a jednoduchý. Přání se mohou vyplnit. Jen nikdy není jisté, že o jejich vyplnění člověk vždy stojí.

Většina z nás má svou mysl plnou negativních myšlenek. Mohou to být strachy, pochybnosti, nedůvěra v sebe nebo okolí. Podoba a variace negativních myšlenek je nekonečná. Ale co to vlastně ty negativní myšlenky jsou? 

Negativní myšlenky jsou takové, jejichž naplnění přinese svému původci nějakou formu újmy. 

Ale vraťme se k našemu předpokladu, že člověk je (obrazně řečeno) podobný počítači. Počítači je úplně jedno podle jakého nahraného programu pracuje. Počítač nijak nehodnotí co je dobré a co špatné. Když je do něj nahrán program a pak spuštěn, prostě ho vykoná. A't už je výsledek jakýkoliv.

Negativní myšlenky jsou program. Čím více člověk na ně myslí, tím intenzivněji na něm tělo pracuje.

Všimli jste si někdy, že pokud na něco negativního myslíte, pokud se něčeho neustále obáváte a věříte že se Váš strach může někdy vyplnit, tak se nakonec přesně stane to, čeho jste se obávali? Váš negativní program, vaše obavy a strachy, se nakonec zhmotní. 

Ale proč se to vlastně stalo? Proč zrovna Vás potkalo právě to nejhorší čeho jste se obávali? 

Odpověď je až triviálně prostá. Zhmotnili jste svoje přání. Ano, cokoliv okupuje Vaši mysl a Vaši neustálou pozornost, to dříve či později příjde do Vašeho života a zhmotní se to. Možná teď namítnete, že Vaše zhmotnělá noční můra rozhodně nebyla Vaše přání. Bohužel byla.

Vzpomínáte si? Počítač nehodnotí jestli je program dobrý nebo špatný. Počítač zadaný program prostě jen vyplní. Naplní zadání programu. Myšlenky jsou program. Pozitivním myšlenkám lidé říkají přání nebo sny. Negativním pak obavy nebo noční můry. Z pohledu počítače to jsou však jen a pouze programy. 

Jak tedy použít této informace pro zlepšení našich životů, zdraví a psychické pohody? Odpověď je opět poměrně jednoduchá. Nedávejte prostor negativním myšlenkám ve své mysli. Když se nějaké negativní myšlenky nebo obavy objeví (což je normální při 25.000 myšlenkách denně), nahraďte je něčím pro Vás pozitivním. 

Z vlastní zkušenosti vím, že je to, hlavně ze začátku, poměrně tvrdá dřina. Negativní myšlenky se rády vracejí a jsou spouštěny miriádou různých vjemů, situací nebo dokonce stereotypem myšlení. Negativní myšlenky ale přesto nahradit a vytěsnit jdou. Když je Vám úzko a útočí na Vás chmury, vzpomeňte si na své vytoužené sny. Připomeňte si na nějaký úžasný okamžik. Začněte si představovat svůj úspěch, naplnění svých tužeb. Zkrátka předložte své mysli nový námět na přemýšlení. Programujte :-).

Chápu že mít pouze 25.000 pozitivních myšlenek denně je opravdu velmi složitý cíl. Nicméně, čím více pozitivních myšlenek Vaší myslí během dne projde, tím lepší výhledy do budoucna se před Vámi otevřou. Vytrvejte. Myslete na sebe a pro sebe. Tím zároveň pomůžete i svému okolí. A to je dobře.

Každý okamžik Vašeho života může být nový začátek. Tak toho využijte a neodkládejte změnu svého myšlení na "jindy". Začněte hned. Právě teď. Všechno je ve Vašich rukou a Vašich myslích. Staňte se tvůrci svých myšlenek a životů. Stojíte někde v zácpě nebo cestujete hromadnou dopravou? Využijte takovéto chvilky. Ponořte se do své mysli. Naprogramujte si něco hezkého. Neztrácejte čas. Držím Vám palce.

Petr Blatný